Prof. Dr. Cevdet Altınyazar MENÜ

PRP Tedavisi Nedir?

PRP Tedavisi Nedir?

Hastanın kendi kanının özel bazı işlemlerden geçirildikten sonra DNA aktivatörü ile karıştırılıp yine özel cihazlar sayesinde saçlı deriye enjekte edilmesi işlemidir. Daha uzun süreli bir koruma sağlar.  Son yıllarda artık saç mezoterapisi ile saç PRP’ si beraber anılır olmaya başlandı. Uygulama materyali hastanın kendi kanından hazırlandığı için hiçbir yan etki riski bulumamaktadır. Yine lokal anestezi ile yapılan bu işlem de diğer işlemler gibi ağrısızdır. Saç PRP si ile hasta uygulamanın sonucunu bir sonraki seansta ( yaklaşık 1 hafta sonra ) görür. Bu etki 3 ay devam eder. 3 ay sonra koruma amacıyla yapılan işlemin tekrarlanması gerekir.

PRP Yöntemiyle Saç Ekimi

Kanımız damar içinde sürekli hareketli olan canlı bir sıvıdır. Bu sıvı iki temel kısımdan oluşur. Plazma ve hücreler bu iki kısmı oluşturur. Plazma kısmı büyük oranda sudan oluşur. 70 kg ağırlığında bir insanda 5-6 litre kan bulunmaktadır. Bu kanın %50-60’ı sıvı olan plazmadır. Diğer %40-50 kısmı ise hücrelerden oluşur. P.R.P. tedavisi saç dökülmesini engellemede ve zayıflamış saç köklerini güçlendirmesinde uygulanır.

Kanın temel hücreleri eritrosit (alyuvar), lokosit (akyuvar), ve trombosit(pıhtılaşma hücresi) olmak üzere 3 temel hücreden oluşmaktadır. Trombositler kanın en küçük çekirdeksiz hücreleridir. Esas görevleri pıhtılaşmayı sağlamaktır. Bu işlem damarın yırtılması kesilmesi sonucu kanın dış ortamla temas etmesi sonucu başlar. Yani bir yerimiz kesildiğinde açığa çıkan kanın içindeki trombosit kanamayı durdurarak yara yerinde kanamayı önleyen bir koruyucu tabaka oluşturur. Bu tabaka aynı zamanda yara iyileşmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Yara yerinde 1-2 hafta gibi bir süre içinde trombosit fonksiyonları sayesinde yeni dokular oluşur. Yaranın üzerindeki kabuk düştüğünde altta yeniden derinin oluştuğunu görürüz. Trombositin bu gücü artık tıpta pek çok alanda kullanılmaya başlamıştır.

Bu yeni teknoloji son yıllarda Amerika’da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yeni uygulanmaya başlamış FDA onaylı bir tedavi yöntemidir. Kanınızın bu tedavi edici gücü pek çok alanda kullanılmaktadır.

Kanınızın 100-150 cc alınarak özel bir işlemden geçirilir. Trombositten zengin plazma PRP (PLATELET RİCH PLASMA) kısmı alınarak tedavi edilmek istenen bölgelere enjekte edilir. Bu sayede bu bölgenin hücrelerini aktive eden growth faktör (iyileştirici tamir edici) salgı sayesinde kök hücre göçü oluşur. Yeni gelen hücreler kolejen sentezini arttırarak dokunun iyileşmesini sağlar. PRP tedavisi, saç dökülmesinin yanı sıra saç ekiminde de uygulanmaya başlandı. İki tekniğin birlikte kullanımı, olumlu sonuçlar veriyor. Saç ekimi yapılan kişiden alınan kan, özel bir işlemle alınır. Saç ekimi sırasında, ekiminin yapılacağı bölgeye özel bir yöntemle uygulanıyor. Bu yöntemin bir özelliği daha var: Saç kökleri nakil için beklerken, PRP’li özel solüsyonda tutuluyor. Bu sayede canlılıkları korunuyor.Toplam 30-40 dk süren bu işlemde, herhangi bir acı duyulmaz ve iz oluşmaz.

PRP teknolojisi saç tedavilerinde özellikle saç dökülmelerine karşı kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra artık PRP Destekli Saç Ekimi yöntemi ile saç ekimi işleminde de olumlu sonuçlar vermektedir. Bu uygulamanın temeli, doku yenilenmesine dayanmaktadır.15 – 20 günde, bir kez olmak üzere, 4 seans ve 1 ay arayla 2 seans, yani toplam 6 seans olarak uygulama yapılması tavsiye edilir.. Sonra, her yıl uygulama bir kaç defa, tek seans olarak tekrar edilmektedir.

PRP’nin saç ekimi sonrası iyileşme sürecini de hızlandırdığı düşünülmektedir.

SOSYAL MEDYADA BİZ
RANDEVU TALEP FORMU
En az 70 karakter.

Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

Ankara Saç Ekimleri Yeni Vizyon Tıp Merkezi Saç Ekimi
0(537) 524 7477